Зала́в'є — село Теребовлянського району Тернопільської області. Розташоване на річці Серет. Підпорядковане Плебанівській сільській раді. При Залав'ї був хутір Когутівка.
Населення — 523 особи (2015)
Поштове відділення — Підгайчицьке.
Історія[ред. | ред. код]
Поблизу Залав'я виявлено археологічні пам'ятки трипільської культури.
Об'єднавшись із кількома хуторами село вело активний торг за лавами, за якими воно знаходилося. На цих лавах ще в княжі часи крамарі виставляли свій торг, отже село знаходилося під лавами, від чого отримало свою назву.
Залав'є не раз піддавалося нападам турків і татар, тому що знаходилося поблизу торгового шляху. Не раз воно руйнувалося повністю. Це ставалося у 1453, 1467, а також під час Зборівської битви 1649 року.
Під час розпаду Речі Посполитої і встановлення австрійської влади в селі відбувається національне піднесення. У 1848 році було скасовано панщину, освячено мішану школу. У 1900 році селяни приступили до будівництва власної церкви.
У селі була двокласова школа з українською мовою навчання, організована «Просвіта». З її ініціативи в селі було збудовано церкву 1903 року, а в 1936 — велику читальню.
Мікротопоніми[ред. | ред. код]
Назви піль: Збіч, Могила[1].
Найпоширеніші прізвища[ред. | ред. код]
Атаманюк, Баламутів, Бей, Бойко, Брездень, Василишин, Галак, Галась, Гачкевич, Герман, Гуцула, Гумницький, Деркач, Джавала, Клиновський, Кляпітура, Когут, Крупський, Кубішин, Летняк, Лялька, Магрита, Маковський, Марцінів, Миколяса, Михальський, Музичин, Наболотний, Палідвор, Пастух, Перхалюк, Роговський, Сірота, Скоморовський, Стигар, Суржишин, Сюрпіта, Туркул, Фриз, Шиманський, Шкоропад, Шугин, Якимів[1].
Пам'ятки[ред. | ред. код]
Встановлено:
- пам'ятний хрест на честь скасування панщини
- пам'ятник Тарасові Шевченку (1914, перший у повіті)
- пам'ятний знак до 100-річчя церкви (2003)
- меморіальну таблицю УСС.
Соціальна сфера[ред. | ред. код]
Діє загальноосвітня школа І ступеня.
Відомі люди[ред. | ред. код]
Народилися[ред. | ред. код]
- Федір Маковський — український фольклорист, етнограф і музикант.
- Микола Брездень — народний живописець-аматор, краєзнавець.
- Степан Гумінецький — фізик.
- Іван Панцьо — громадський діяч, господарник.
- Віктор Семчук (1991-2014) — військовик, розвідник-снайпер розвідувального відділення штабного батальйону 24-ї окремої механізованої бригади (Яворів) оперативного командування «Північ» Сухопутних військ ЗСУ
Перебували[ред. | ред. код]
- Федір Якимів — народний скульптор початку XIX ст.
- о. Ісидор Нагаєвський — професор, душпастирював у селі,
- Лонгин Цегельський — політичний діяч.
Немає коментарів:
Дописати коментар